Jak správně vybrat matraci

Správná matrace je nejdůležitějším prvkem celého lůžka, k pohodlnému a bezbolestnému spaní přispívá z 60%. Pořiďte si novou matraci po 7-10 letech. Při výběru zohledněte pohlaví, věk a váhu. Obecně platí, čím vyšší váha, tím tužší matrace. S ohledem na Vaše klouby s přibývajícím věkem volte měkčí matraci.

 

Trápí Vás bolesti zad a kloubů?

Ideální volba pro Vás je matrace s vrstvou líné pěny. Líná pěna nevytváří tlak na citlivá místa a mimořádně se přizpůsobí tělu.

https://www.ahornprodejny.cz/matrace-s-visco--linou--penou/matrace-capella/

                                                                                                                     MATRACE Capella syt N2 web

Máte s partnerem odlišné představy o tuhosti lůžka?

Řešením jsou partnerské matrace, kdy pouhým přetočením matrace si vyberete tuhost, která vyhovuje Vašim potřebám.

https://www.ahornprodejny.cz/matrace/matrace-sagita/

                                                                                                                     MATRACE Sagita syt 1x web

Dopřejte si dostatek prostoru.

Získejte matraci přímo na míru.

- Optimální délka matrace - o 20 až 30 cm delší než tělo spáče.

- Optimální šířka matrace - pro 1 spáče minimálně 90 cm, u dvoulůžka nejméně 160 cm.

 

Matrace nad polohovací rošt?

Optimální volbou jsou latexové matrace, které se vyznačují extrémní pružností a tvarobou stálostí materiálu, proto nedojde k jejich deformaci ani při polohování.

https://www.ahornprodejny.cz/matrace-latexove/

                                                                                                                       MATRACE Medi vita kombi syt web

Postel musí dýchat!

Každé lůžko musí být vzdušné, aby se nevytvářelo prostředí pro výskyt roztočů, bakterií a plísní, které negativně ovlivňují zdravotní stav. Matraci doplňte vhodným lamelovým roštem, který umožňuje proudění vzduchu napříč celou postelí.

 

Trpíte alergiemi?

Nutností je velmi prodyšný materiál, vyhněte se lepeným matracím. Vyberte si snímatelný a pratelný potah matrace s antibakteriální úpravou.

 

Starosti do ložnice nepatří.

Stres a práce jsou největší příčiny nespavosti, proto je zanechte za dveřmi ložnice a dopřejte si před spaním uvolnění mysli například poslechem relaxační hudby.

Aby měl spánek správné osvěžující účinky, minimalizujte v ložnici světlo, hluk a další rušivé faktory, na noc nejezte, ani příšliš nepijte.

 

 

KVALITA PĚNY SE URČUJE DLE JEJICH PARAMETRŮ

 

Pěny je nutné posuzovat třemi parametry, nejdůležitější je objemová hmotnost pěny (hustota v kg/m3), druh pěny (molitan, HR, Visco, Latex) a tvrdost pěny udávaná v kilopascalech (odpor proti stlačení v kPa).

 

Objemová hmotnost nebo také hustota pěny je možná trochu odtažitý pojem, ale přirozhodování kterou matraci si koupit, je to důležitý parametr a vodítko. Objemová hmotnost udává, kolik je v jednom metru krychlovém určité pěny, jak je  pěna lehká nebo těžká. Čím více, tím lépe, čím vyšší hodnota objemové hustoty, tím kvalitnější je pěna.

Objemová hmotnost se udává v kg/m3. Čím je materiálu více, tím je vyšší objemová hmotnost a tím i vyšší životnost dané pěny. Tím déle si udrží tvarovou stálost, tím déle drží tvar, je více odolná proti tvarovému deformování po celou dobu užívání. Platí tedy vyšší objemová hmotnost - vyšší životnost - vyšší odolnost - vyšší cena pěny.

Pěny používané k výrobě matrací se vyskytují v širokém rozmezí, počínaje asi od 20 kg/m3 až po extrémní pěny s hodnoutou 95 kg/m3. Kvalitní matrace se pohybuje v rozmezí hodnot 35-65 kg/m3.

 

Tuhost pěny neboli také síla odporu proti stlačení se udává v pascalech. Tato hodnota ukazuje, jak se vlastně ta která pěna chová při zatížení. Co dělá a jak silný protitlak vyvine, když pěnu stlačíme, tudíž si na ni sedneme nebo lehneme. Proto je také důležité při výběru matrace posuzovat i tento faktor. Čím vyšší odpor proti stlačení, tím je pěna tvrdší a naopak. Odpor proti stlačení se definuje jako síla nutná ke stlačení materiálu definované plochy o 40 %. Pěny pro výrobu matrací mají hodnotu mezi 30-50.

30 - velmi měkká pěna

35 - měkká pěna

38 - středně tvrdá pěna

45 - tvrdá pěna

50 - velmi tvrdá pěna