Zboží, které něco vydrží

Jaké se používají materiály při výrobě matrací? Z čeho se skládají postelové rošty a proč je dobré, aby rošt měl....? To je opravdu důležité z hlediska životnosti a komfornosti. 

 

Kvalita pěny se určuje dle jejích parametrů. Pěny je nutné posuzovat třemi parametry, nejdůležitější je objemová hmotnost pěny (hustota v kg/m3), druh pěny (molitan, HR, Visco, Latex) a tvrdost pěny udávaná v kilopascalech (odpor proti stlačení v kPa).

Při výrobě matrací jsou použity kvalitní materiály, které jsou vyráběny a testovány speciálně pro účely výroby matrací. Potahy na matrace jsou vždy snímatelné a pratelné na 60°C. Součástí matrací bývá separační návlek pro lepší navlékání potahu na matraci.

PUR pěna

PUR pěna je polyuretanová pěna, známá také jako molitan. Proces výroby PUR pěn prošel inovacemi, které zaručují zdravotní nezávadnost materiálu. Matrace s polyuretanové pěny mají nižší hmotnost, tvarovou stálost a jsou cenově dostupné. Je však nutno podotknout, že kvalita PUR pěn může být různá.

Samotné matrace mohou být vyráběny z jedné vrstvy PUR pěny nebo z více vrstev různých druhů pěn a materiálů, jedná se o tzv. sendvičové matrace.

Objemová hmotnost matrací z HR pěnou z naší nabídky je 35 kg/m3.

RE pěna

RE pěna je pěna, která se vyrábí spojením kousků PUR pěny. Zajišťuje tak zvýšení tuhosti jádra matrace. Vkládá se většinou mezi dvě PUR nebo HR pěny.

HR pěna

HR pěna nebo-li studená pěna, získala své jméno podle technologie výroby za studena. Pěna je tvořena otevřenými buňkami s velkými póry, proto je matrace velmi prodyšná. Vyniká tvarovou stálostí a vysokou elasticitou. Matrace se studených pěn mají určenou životnost dle hustoty pěny. Platí čím vyšší hustota, tím vyšší životnost. Životnost je také ovlivněna zatížením a rozložením váhy a také použitím správného lamelového roštu.

Objemová hmotnost matrací z HR pěnou z naší nabídky je 35 kg/m3.

VISCO ELASTICKÁ PAMĚŤOVÁ (LÍNÁ) pěna

Líná pěna má otevřenou buněčnou strukturu, která mění svou tvrdost v závislosti na teplotě - pěna se při kontaktu s teplem lidského těla přizpůsobuje a tím dochází k rovnoměrnému rozložení váhy. Pomalé vracení do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Visco pěna je u matrací funkční pouze ve vrstvě po celé ploše a to v minimální výšce 4 cm, někdy je však využívána jen na nejvíce zatěžované části matrace. Pěna se používá s podkladovou nosnou vrstvou nejčastěji ze studené pěny. Visco pěna je obzvlášť výborná i na výrobu anatomických polštářů.

Zajímavostí je, že visco pěna s paměťovým efektem byla vynalezena NASA a pro komerční využití byl materiál uvolněn až v roce 2000.

Objemová hmotnost líné pěny u matrací s naší nabídky je 50 kg/m3.

LATEX

Latex nebo-li kaučuk se vyrábí z přírodního a syntetického latexového materiálu v různých poměrech. Přírodní latex je vyráběn z kaučukovníku brazilského. Vyniká svou pružností a schopností udržet si tuto vlastnost dlohodobě.

Výborné vlastnosti latexu se nejlépe projeví v kombinaci s vhodným lamelovým roštem s minimálně 26 lamelami. Matraci nelze použít na pevný podklad, ztratila by svou tvárnost a nefungovala by správně, navíc by hrozilo plesnivění latexu při nedostatečném provzdušnění.

Objemová hmotnost latexu u matrací s naší nabídky je 65 kg/m3.

PĚNY SE SÓJOVÝM OLEJEM

Pěna se sójovým olejem (HR a viscoelastická pěna) je pěna při jejíž výrobě je použit pravý přírodní sója olej. Použitím přírodních olejů se zvyšuje pružnost matrace, pěna není suchá a zvyšuje se její životnost.

Sója zvyšuje intenzitu dýchání lidského těla kůže, ovlivňuje také její pružnost, reguluje PH kůže a podporuje přirozený ochranný plášť proti agresivním vlivům prostředí.

Objemová hmotnost materiálu u matrací s naší nabídky je 50 kg/m3.

 

Z čeho se rošty skládají a proč je dobré. aby rošt měl.....

Lamelový rošt je tvořen pružnými lamelami vyrobenými z břízového dřeva, které jsou potaženy folií, čímž do lamely neproniká vlhkost - nevytváří se prostředí pro výskyt bakterií a plísní. Folie chrání matraci před zatrháváním potahu a pod matraci se zachytává méně prachu. Lamely jsou v ramenní oblasti změkčeny vrtáním. Provrtaná lamela je pružnější a pomáhá tak zmírnit tlak na ramena.

Obecně platí, že čím více lamel, tím je lůžko pružnější - vlastnosti matrace lépe vyniknou, navíc detailně kopírují zakřívení těla.

Lamely jsou na bočnici uchyceny do kaučukových pouzder. Pokud jsou pouzdra pružné lépe se natáčejí a přizpůsobí se tvaru a poloze těla. Rošt je opatřen středovým popruhem pro lepší stabilitu roštu. Omezuje tak zlomení lamely při nárazovém zatížení.

Posuvné objímky upevněné na lamelách umožňují upravit tuhost v bederní oblasti podle potřeb.

Rošty obsahující ramenní kolébku uleví ramenům při spánku na boku. Ramenní kolébka pomáhá zmírnit otlačení a bolesti ramen při spánku na boku. Lamely se pod tlakem ramene stlačí hlouběji. Rameno se může zabořit a páteř zůstává ve svém přirozeném tvaru.

Anatomické zóny respektují anatomii těla. Každá část těla je individuálně podepřena. 3 zóny - v oblasti pánve je lůžko tužší, pod hlavou a nohama měkčí. 5 zón - odlišná tuhost v oblasti hlavy, ramen, trupu, pánve, nohou. 7 zón - optimální podpora hlavy, ramen, trupu, pánve, stehen, lýtek a chodidel.